top of page
Search

Alkohol in genetika

Updated: Jan 16, 2021

Ali ste se kdaj vprašali, zakaj nekateri ljudje pordečijo po uživanju alkohola? Ali pa jih boli glava, jih obide slabost ali pa se jim poviša srčni utrip po tem ko zaužijejo najmanjše količine alkohola? Znanstveniki so nam razjasnili tudi ta fenomen na molekularni stopnji. Razlog tiči v motnji gena, ki proizvaja encim ALDH2. Ta encim je odgovoren za razgradnjo acetaldehida - vmesnega produkta v presnovi etanola, ki je še bolj strupen od etanola samega. Posameznikom, z motnjo ALDH2 gena, se acetaldehid nabira in se zaradi tega alkoholu raje izogibajo. Čeprav je ta motnja bolj prepoznavna pri Azijcih, se dogaja tudi pri drugih ljudeh.



ADH1 encim je prav tako pomemben pri presnovi alkohola, posebej na prvi stopnji presnove etanola v acetaldehid. Znanstveniki so odkrili, da mutacija v genih, ki tvorijo ADH1 encim, kar močno vpliva na efektivnost pretvorbe etanola. Mutacije v ALDH2 genu so vseeno bolj pomembne od ADH1, saj določajo občutljivost na alkohol.



Zanimivost:

Znano je, da francozi ne varčujejo s količino maščobe pri pripravi jedi. jedo več masla, sira in svinjine kot američani, a je vseeno njihova pogostost pojava srčnožilnih obolenj nižja. Njihov uspeh pripisujejo uživanju rdečega vina, katerega francozi nemalo popijejo. Znanstveniki so ta fenomen poimenovali "Francoski paradoks".


I wish you all the health in the world!


 
 
 

Comments


  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn

©2020 by DNA-vid. Proudly created with Wix.com

bottom of page